Obchodzony co roku 21 maja Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej dla Dialogu i Rozwoju służy nie tylko przypomnieniu bogactwa światowej kultury, ale także podkreśleniu znaczącej roli dialogu międzykulturowego dla budowania pokojowych relacji między ludźmi i zrównoważonego rozwoju świata. 

Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej dla Dialogu i Rozwoju proklamowany został rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych 20 lutego 2003 roku, w następstwie przyjęcia przez U|NESCO Powszechnej Deklaracji o Różnorodności Kulturowej 2 listopada 2001 roku. Obchody Dnia mają służyć mobilizacji rządów, polityków, instytucji kultury i uczestników życia społecznego do działań na rzecz promocji kultury, różnorodności kulturowej, dziedzictwa kulturowego – zarówno materialnego, jak i niematerialnego, przemysłów artystycznych, dóbr i usług związanych z kulturą. Dzień stanowi także okazję do podkreślenia potrzeby przeciwstawiania się nierównościom w traktowaniu kultur i konieczności szczególnej ochrony najbardziej podatnej na zniszczenie kultury krajów rozwijających się, w których zasadnicze znaczenie ma kształtowanie właściwej polityki kulturalnej i wypracowanie mechanizmów strukturalnych ochrony lokalnych kultur, w tym ich szczególnie istotnego elementu – języka. 

Proklamując Dzień Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych kierowało się nie tylko zasadą poszanowania i ochrony praw człowieka, ale także wyjątkowym znaczeniem kultury jako czynnika prorozwojowego, sprzyjającego inkluzywności i dokonywaniu pozytywnych zmian społecznych. 

Rola ta podkreślona została silnie w przyjętej przez ONZ w 2015 roku Agendzie dla Zrównoważonego Rozwoju 2030 oraz Rezolucji Zgromadzenia Ogólnego NZ A/C.2/70/L.59 w sprawie kultury i rozwoju

Dziś, w czasach kryzysu, spowodowanego epidemią COVID-19, kultura pełni szczególną rolę, jako źródło pocieszenia, nadziei i solidarności międzyludzkiej, a co za tym idzie - spoiwo społeczeństw. 

22 maja 2020 r., w godzinach 16.00-17.00, UNESCO oraz Wysoki Urząd Komisarza do spraw Praw Człowieka (OHCHR), organizują wspólnie z okazji Dnia specjalne webinarium, zatytułowane “Art-Lab for Human Rights and Dialogue”

Wydarzenie to będzie kolejnym z cyklu webinariów UNESCO „Inclusion in the time of COVID-19”, którego celem jest wymiana doświadczeń i wiedzy na temat sposobów radzenia sobie z kryzysem COVID-19 na poziomie globalnym i lokalnym. Nacisk zostanie położony na społeczny wymiar działań włączających oraz na inicjatywy podejmowane w celu zwalczania rosnących przypadków rasizmu i dyskryminacji. 

Pięcioro „artywistów” (artystów i aktywistów) podzieli się z publicznością doświadczeniami, w jaki sposób dostosowali, w świetle Covid-19, swoje strategie dotarcia do najsłabszych i najbardziej potrzebujących, którzy są również najczęściej niedostrzegani. Wyjaśnią także, w jaki sposób pandemia przyczynia się do ujawnienia nieznanych dotąd realiów życia społecznego, których po Covid-19.nie będzie już można ignorować. 

Webinarium ma rzucić światło na ważną rolę sztuki i kultury jako narzędzi dialogu i rozwoju w sytuacji narastania problemów gospodarczych, społecznych i kulturowych wywołanych przez pandemię. Inicjatywa wpisuje się w zainicjowaną wcześniej przez UNESCO światową debatę na temat roli kultury i sztuki w dobie COVID-19, w ramach której w ub. miesiącu rozpoczęta została światowa kampania #ResiliArt i zainicjowana także akcja kursów online . #ArtConnectsdla dzieci i młodzieży specjalnych potrzeb. 

Webinarium Art-Lab organizowane jest w ramach seminariów internetowych UNESCO poświęconych społecznemu wymiarowi inicjatywy ONZ pod hasłem „Nie pominąć nikogo”. Skierowane jest do wszystkich zainteresowanych tematyką szeroko rozumianej różnorodności kulturowej, w szczególności do organizacji międzynarodowych i regionalnych, nauczycieli akademickich, studentów, organizacji pozarządowych i decydentów. 

...

WYSPA LEMURÓW W KSIĄŻKACH I NA EKRANIE

res ce6e14cda0c035730e33af104daae860 full

Bez wątpienia najbardziej znanym polskim autorem piszącym o Madagaskarze jest Arkady Fiedler (1894–1985), pisarz, przyrodnik, podróżnik i porucznik Wojska Polskiego

Czytaj Więcej >>

KAZACHSTAN JAKO CEL TURYSTYKI BIZNESOWEJ

Expo 2017  Nur Alem  Pavilion

 W 2017 r. w Astanie (dzisiejszym Nursułtanie) odbyła się prestiżowa wystawa EXPO, która przyciągnęła gości z całego świata. Stolicę Kazachstanu wybrano nie bez powodu – to obecnie jedno z ciekawszych miejsc do organizowania wydarzeń branżowych, targów, konferencji, kongresów, spotkań firmowych czy wyjazdów integracyjno-motywacyjnych.

 Czytaj Więcej >>

MADERA – ŚLADAMI RONALDA

CR7 Cristiano Ronaldo Mural Madeira by Richard Wilson - richardwilsonartwork

Portugalska wyspa Madera, mimo swojego małego rozmiaru (741 km² powierzchni i ok. 270 tys. mieszkańców), zapisała się na turystycznej, kulinarnej i sportowej mapie naszego globu. Czytaj więcej >

FESTIWAL KWIATÓW NA MADERZE

IMG 1805

Madera jest wspaniałym celem podróży o każdej porze roku, ale to zazwyczaj ostatnie dni kwietnia i maj stanowią wyjątkowy czas na tej wyspie. To wtedy zwykle odbywa się na niej jedno z najpiękniejszych wydarzeń kulturalnych całego archipelagu – Festiwal Kwiatów (Festa da Flor de Madeira).  Czytaj więcej >

Artykuły wybrane losowo

Osiem rzeczy do zrobienia w Kostaryce

ARKADIUSZ WINIATORSKI

www.stonesontravel.com

 

 

« Usiądź wygodnie, zamknij oczy i wyobraź sobie turkusową wodę skrywającą rafę koralową i soczyście zielony las deszczowy. Pomiędzy palcami przesypujesz biały piasek z niekończącej się plaży, a w powietrzu unosi się zapach kawy pochodzącej z najlepszych plantacji na świecie. Gdzieś dalej słychać nawołujące się zwierzęta, na horyzoncie majaczą cicho pomrukujące aktywne wulkany. To Kostaryka – kraj, którego przyroda zachwyca i onieśmiela. »

Więcej…

Przepis na karaibski koktajl

MARCIN WESOŁY

<< Karaiby przypominają barwny i ożywczy koktajl, którego poszczególne składniki rozpoznaje się stopniowo, łyk po łyku, choć wymieszane razem znakomicie się dopełniają. Kto raz go spróbuje, nigdy nie zapomni jego wyjątkowego smaku, przywodzącego na myśl słoneczne poranki, skwarne popołudnia oraz przynoszące orzeźwiającą ulgę wieczory. Żadna jego ilość nie zaspokoi jednak potem naszego pragnienia, wciąż wzrastającego już od pierwszej kropli. >>

Więcej…

Podróż przez Mozambik

JERZY PAWLETA

 

Choć nie należy do największych państw Afryki, pod względem powierzchni nie może się z nim równać żaden europejski kraj oprócz Rosji (ma aż ponad 800 tys. km²). Turystów przyciąga szczególnie jego stolica – Maputo, gdzie powstały budynki zaprojektowane przez francuskiego inżyniera Gustawa Eiffla – znanego na całym świecie twórcy obiektów z żelaza i stali. Popularnością cieszy się też nieduża wyspa Mozambik, położona na Oceanie Indyjskim, na której portugalski żeglarz Vasco da Gama zbudował fortecę. Jeśli będziemy jednak postrzegać ten kraj jedynie przez pryzmat związków z Europejczykami, popełnimy duży błąd. Jego prawdziwa dusza jest na wskroś afrykańska, a wyczuć ją możemy wśród drewnianych nadmorskich chat pokrytych słomianymi dachami i w twarzach uśmiechniętych mozambickich kobiet ubranych w niezmiernie kolorowe stroje. Warto więc zdobyć się na odrobinę odwagi, aby poznać prawdziwy Mozambik.

 FOT. BENGUERRA LODGE

Więcej…