Specjaliści IT z całego świata marzą o pracy w Dolinie Krzemowej, gdzie od początku lat 70-tych rodzi się najwięcej firm technologicznych na świecie. Firma PassRight, która właśnie otworzyła biuro w Polsce, pomaga uzyskać wizę pracowniczą, a także znaleźć pracodawcę w USA. 

Dotychczas firma PassRight posiadała biura w USA oraz w Izraelu, krajach słynących z dynamicznego rozwoju sektora start-upów. Dziś swoją działalność będzie prowadzić również w Warszawie. 

 

– Polscy specjaliści z branży IT uznawani są za jednych z najlepszych na świecie. Otwarcie naszego biura w Warszawie było więc naturalnym krokiem w rozwoju firmy. Chcemy być bardziej dostępni dla utalentowanych osób, które potrzebują wsparcia w przejściu procesu wizowego oraz znalezieniu pracy w Stanach Zjednoczonych – mówi Liran Rosenfeld założyciel i CEO PassRight.

 

Polscy specjaliści rozchwytywani za granicą

W Polsce jest bardzo liczna grupa utalentowanych specjalistów IT, którzy są również rozchwytywani za granicą. Z raportu Boston Consulting Group wynika, że prawie siedmiu na dziesięciu ekspertów cyfrowych – w tym programiści, specjaliści od sztucznej inteligencji (AI) czy data science – deklaruje gotowość wyjazdu do pracy za granicę. W innych branżach ten udział chętnych jest sporo mniejszy.

 

– Pomogliśmy 126 osobom z całego świata otrzymać wizę O-1, a wraz z nią wymarzoną pracę w USA. Na tę chwilę cechuje nas 100% skuteczność – wylicza Rosenfeld.

Żadna inna firma nie zajmuje się procesem wizowym jednocześnie z punktu widzenia IT, optymalizacji i automatyzacji, jak i z punktu widzenia aspektów prawnych. 

 

– Obecnie nasz polski zespół składa się z kilkunastu osób, które zajmują się całym procesem wizowym. Wspierają kandydata i firmę w czasie rzeczywistym, informując o postępach aplikacji. Pomagają w znalezieniu odpowiednich pracowników, finansowania, a nawet w relokacji – dodaje Rosenfeld.

 

Wykwalifikowani pracownicy wracają na rodzime rynki pracy

– Nie zachęcamy nikogo do emigracji na stałe. Wielu naszych klientów traktuje wyjazd do Stanów tymczasowy, na kilka miesięcy lub lat. Praca w Dolinie Krzemowej to ogromna szansa na zdobycie cennego doświadczenia u najlepszych na świecie przedsiębiorców w branży IT. Historie specjalistów, którym pomogliśmy, m.in. z Polski,  w uzyskaniu wizy są różne, ale wielu z nich wraca na rodzime rynki pracy – komentuje Joanna Bobel, polka, która współtworzy PassRight.

 

Co więcej, wiadomo, że emigrantom, którzy przeprowadzili się do USA i następnie wrócili do ojczyzny, udało się zwiększyć zarobki, jeszcze bardziej rozwinąć karierę, a także założyć wiele udanych biznesów w oparciu o doświadczenie, które zdobyli w Dolinie Krzemowej – dodaje Bobel.

 

Jak odpowiedzieć na potrzeby pracodawców

Boom na rozwiązania IT powoduje trudności w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników. Z badania „European Start-up Survey” przeprowadzonego przez PwC i Münster University of Applied Sciences wynika, że około 28% badanych start-upów  ma problem z rekrutacją kandydatów z odpowiednimi kompetencjami, 1/4 aplikujących ma zbyt wysokie oczekiwania finansowe, a co piąty biorący udział w procesie rekrutacyjnym ostatecznie decyduje się podjąć zatrudnienie w większej lub bardziej stabilnej firmie.

 

Eksperci alarmują, że Polska potrzebuje przynajmniej 12 lat na rozwiązanie problemu z niedoborem specjalistów IT. Tymczasem nieznacznie maleje deficyt programistów w innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z najnowszymi danymi, do 2020 roku wyniesie on 600 tys. wakatów.

 

Odpowiedzią na problemy rynku mogą być pracownicy, którzy zdobywają międzynarodowe doświadczenie, np. w Dolinie Krzemowej, a później wracają na polski rynek pracy. Będą oniw stanie zaspokoić zapotrzebowania pracodawców na wysoko wykwalifikowanych specjalistów. 

 

Jednak pracodawcy w USA oferują zatrudnienie tylko osobom, które posiadają wizę pracowniczą. System wizowy w większości przypadków opiera się na loterii. To naturalne, że firmy nie decydują się na zaawansowane rozmowy o pracę z kandydatami, których szansa na wizę wynosi ok. 25%. Z drugiej strony by uzyskać wizę trzeba mieć pracodawcę. To jednaz barier na którą napotykają specjaliści, czy firmy planujące swoją działalność w Dolinie Krzemowej. 

 

PassRight oprócz wsparcia w znalezieniu pracy oferuje również dostęp do różnych możliwości finansowania, tak, aby uzyskanie wizy nie było koszmarem, a szerokie opcje zatrudnienia stały się dostępne dla utalentowanych pracowników z Polski.

 

 

PassRight to amerykański start-up technologiczny, działający w Dolinie Krzemowej od 2017 r. Firma oferuje pomoc wysoko wykwalifikowanym specjalistom, między innymi z branży IT, w uzyskaniu wizy pracowniczej do USA. Dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu automatyzuje proces weryfikacji kandydata, zapewnia również dedykowany zespół prawny, który jest zaangażowany na każdym etapie aplikacji. 

Wiza O-1 to wiza nieimigracyjna, przyznawana osobom o wyjątkowych uzdolnieniach lub osiągnięciach w dziedzinie nauki, sztuki, edukacji, biznesu, sportu czy kinematografii. 

Więcej: https://www.passright.com

 

Najlepsze miejsca na długi weekend na przełomie maja i czerwca

Na przełomie maja i czerwca czeka na nas kolejny długi weekend – Boże Ciało w tym roku wypada 31 maja. Jeden dzień wolnego pozwoli na cztery dni wypoczynku.

Czytaj Więcej >>

Najlepsze pomysły na wyjazd rodzinny z okazji Dnia Dziecka

Wkrótce Międzynarodowy Dzień Dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób spędzić ten szczególny dzień ze swoimi pociechami, aby przyniósł jak najwięcej radości i pozostawił przyjemne wspomnienia. Możliwości na uczczenie tego święta jest naprawdę wiele. 

Czytaj Więcej >>

Najciekawsze pomysły na Majówkę

Już w marcu zaczynamy zastanawiać się, jak, a przede wszystkim, gdzie spędzimy Majówkę. W tym roku 1 maja wypada we wtorek, dodając do tego dwa weekendy plus 3 dni urlopu – szykuje się aż niemal 10 dni wypoczynku!  Czytaj więcej >

Najlepsze wiosenne wyjazdy typu city break

City break to alternatywna opcja dla tych wszystkich, którzy nie mają czasu wybrać się na dłuższy wypoczynek. Obejmuje ona wyjazdy weekendowe do najciekawszych miejsc w Europie. Krótkoterminowa wycieczka pozwala na wypoczynek oraz zapoznanie się z kulturą i kuchnią danego regionu.  Czytaj więcej >

Artykuły wybrane losowo

Indonezja – wakacje w tysiącach odcieni

Jerzy Pawleta

www.jerzypawleta.pl

Posągi na terenie świątyni Pura Nunggu
99


Indonezja leży wzdłuż równika. W jej granicach znajduje się 17 508 wysp Archipelagu Malajskiego, z których tylko mniej więcej jedna trzecia – ok. 6 tys. – jest zamieszkała. Tworzą one niezwykłą mozaikę kultur, krajobrazów, zwyczajów, architektury, kuchni i religii. Wciąż można w tym kraju znaleźć wiele jeszcze nieodkrytych miejsc. Czeka w nim na nas z jednej strony błogi wypoczynek w niezmiernie komfortowych warunkach, a z drugiej – fascynująca przygoda. To prawdziwy wakacyjny i podróżniczy raj. 

Więcej…

Żeglarskie raje

MICHAŁ DOMAŃSKI

 

Żeglarstwo dla wielu osób stało się pasją życia. Nie wyobrażają sobie oni udanych wakacji bez rejsu jachtem lub katamaranem. To dla nich nie tylko szansa na przeżycie wspaniałej przygody, ale również okazja do poznania odmiennych kultur, interesujących atrakcji turystycznych oraz fascynujących zakątków Europy i świata. Zapaleni żeglarze co roku myślą o nowych trasach oraz o ciekawszych i bardziej egzotycznych akwenach. Większość z nich wybiera ciepłe morza, regiony i kraje – Chorwację, Grecję, Włochy, Francję, Turcję, Hiszpanię, Baleary i Wyspy Kanaryjskie, Karaiby, Seszele czy Polinezję Francuską. Są to bez wątpienia najpiękniejsze akweny żeglarskie świata. Oferują uczestnikom rejsów moc atrakcji. Na załogi jachtów lub katamaranów czeka na nich prawdziwe pełnomorskie pływanie lub powolna włóczęga od zatoki do zatoki, od portu do portu…   

Więcej…

Zaginione skarby Brytyjskich Wysp Dziewiczych

Michał Wangrat

Krzysztof Wacławek

www.w80dni.pl

 

<< Gdy przychodzą nam na myśl karaibskie wakacje, wyobrażamy sobie tropikalny raj na ziemi, gdzie wzdłuż białej plaży skąpanej w słońcu stąpamy po miękkim, koralowym piasku w cieniu kokosowych palm, podziwiając błękitne niebo i przejrzyste, lazurowe morze. Jego łagodny szum oraz odgłosy przyrody dochodzące z oddali sprawiają, że zapominamy o wszelkich doczesnych troskach, szarej rzeczywistości, pośpiechu, stresie i ponurej pogodzie w kraju. Te wspaniałe odczucia stają się rzeczywistością na pewnym zniewalającym archipelagu na Karaibach... >>

Wyspy Dziewicze znajdujące się na Morzu Karaibskim należą do Małych Antyli. Ich obszar został podzielony między wpływy brytyjskie i amerykańskie. W efekcie powstały dwa terytoria zależne: Brytyjskie Wyspy Dziewicze (British Virgin Islands) z czterema głównymi Tortolą, Anegadą, Virgin Gordą i Jost Van Dyke oraz Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych (United States Virgin Islands) z trzema głównymi Saint Croix, Saint Thomas i Saint John. Niektórzy do archipelagu zaliczają także tzw. Hiszpańskie Wyspy Dziewicze (Spanish Virgin Islands, Islas Vírgenes Españolas) przyłączone do Portoryko – Culebrę i Vieques2.

Więcej…